Skip to content

Lifting

W miarę upływu lat zmienia się wygląd naszej twarzy. Skóra traci napięcie oraz elastyczność w wyniku zaniku włókien kolagenowych oraz elastycznych. Powstają zmarszczki statyczne, niezależne od mimiki twarzy, a także pogłębiają się naturalne bruzdy takie jak fałdy nosowo- wargowe. Maja na to wpływ uwarunkowania genetyczne oraz stylu życia (dieta, stres, używki, rodzaj wykonywanej pracy czy ekspozycja na czynniki klimatyczne ). Wraz z wiekiem dochodzi również do zaniku tkanki podskórnej oraz tłuszczowej, co wraz z utratą jędrności skóry prowadzi do niekorzystnej zmiany owalu twarzy i powstania tzw. „ chomików ” – fałdów zwiotczałej skóry wzdłuż linii żuchwy oraz „ drugiego podbródka ”. U osób nieco młodszych z jeszcze niezbyt zaawansowanymi oznakami starzenia dobre efekty można uzyskać ograniczając się do metod odmłodzenia twarzy takich jak laser frakcyjny czy wolumetria kwasem hialuronowym. Przychodzi jednak czas, kiedy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są w stanie poprawić naszego wyglądu, a najlepszym rozwiązaniem pozostaje chirurgiczny lifting twarzy.

Zabieg przeznaczony jest dla Pacjentów, u których doszło do znacznego zwiotczenia skóry twarzy i szyi. Warunkiem wykonania zabiegu liftingu jest dobry ogólny stan zdrowia.

Konsultacja

W trakcie konsultacji, chirurg ustala wskazania do zabiegu oraz zleca niezbędne badania laboratoryjne: tj. grupę krwi, morfologię, OB, elektrolity, APPT, INR, PT, EKG.

Wybór anestezji

Lifting twarzy przeprowadzić można w znieczuleniu ogólnym (narkozie) lub analgosedacji, a więc znieczuleniu stanowiącym kombinację analgetyku (substancji tłumiącej ból) i sedacji (substancji uspokajającej, lekko usypiającej). W analgosedacji pacjent samodzielnie oddycha i nie odczuwa przykrych dolegliwości występujących po wybudzeniu z narkozy, takich jak ból gardła, wymioty czy ból głowy. Niezależnie od wyboru rodzaju anestezji, w każdym przypadku na co najmniej sześć godzin przed operacją pacjenta obowiązuje zakaz jedzenia, picia i palenia papierosów. Hospitalizacja trwa co najmniej jeden dzień.

Zabieg

Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w sedacji w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym i polega na precyzyjnym wypreparowaniu warstwy skórno-tłuszczowej policzków oraz szyi tuż ponad powięzią. W ten sposób chroni się splot podskórny przed ewentualnym uszkodzeniem gałązek nerwu twarzowego oraz niedokrwieniem skóry (przy zbyt płytkim preparowaniu). Następnie naciąga się skórę, wycinając jej nadmiar. Zazwyczaj, w celu uzyskania jak najlepszych efektów nacina się oraz napina się rozcięgno mięśniowe. Jest to tzw. SMAS lifting. Linie cięcia chirurgicznego prowadzi się na skroni, przed- i za małżowiną uszną kończąc w obszarze skóry owłosionej ponad wyrostkiem sutkowatym. Niekiedy jednoetapowo wykonuje się lifting z blepharoplastyką, liposukcją okolicy podbródka czy plastyką przednią platyzmy, czy podniesieniem brwi. Przed założeniem szwów na skórę, w ranie pozostawia się dren, który ma zapobiec ewentualnemu tworzeniu się krwiaka. Po wykonanym zabiegu, wykonuje się ściśle przylegający do głowy opatrunek. W celu zmniejszenia narastania obrzęku i zredukowania ryzyka wystąpienia krwiak stosuje się klej tkankowy.

Rekonwalescencja

Bezpośrednio po operacji oraz kilka dni po zabiegu, pacjenci odczuwają dyskomfort. Jest to następstwem obrzęku, przejściowym uczuciem napięcia oraz zdrętwienia skóry twarzy. Po zabiegu należy stosować dietę półpłynną. Zwykle pełny powrót do codziennych obowiązków oraz pracy zawodowej następuje po okresie 2-3 tygodni. Przez okres 4-6 tygodni należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a przez kolejne 2-3 miesiące ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne

Powikłania

Powikłania po liftingu twarzy występują rzadko. Najczęściej jest to krwiak, wymagający zazwyczaj ewakuacji chirurgicznej. W przypadku infekcji stosuje się antybiotykoterapię oraz leczenie miejscowe. Bardzo rzadko dochodzi do maceracji lub martwicy brzegów rany .

Przeciwwskazania:

ciąża i okres karmienia, nowotwory, niektóre choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, epilepsja, implanty metalowe, infekcje, stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonność do bliznowców.

Efekty liftingu:

  • napięta, wygładzona skóra twarzy,
  • wygląd młodszy o kilka, a nawet kilkanaście lat,
  • odmłodzony owal twarzy,
  • wygładzone głębokie zmarszczki i bruzdy,
  • zdrowszy, bardziej pogodny wyraz twarzy.